Treći festival kamišibaj kazališta Priče iz(van) okvira održat će se od 10.do 12. listopada 2024. u Etnografskom muzeju u Zagrebu. Kao i ranijih godina, očekuje se bogat program: pričaonice i radionice za školske grupe, edukacija za pripovjedače kamišibaja te revija pripovijedanja za građanstvo u kojoj će sudjelovati kamišibaj majstori iz Hrvatske, Slovenije i Belgije. Posjetitelji će imati priliku razgledati i izložb Japanske fundacije I love sushi.
PROGRAM
Četvrtak, 10. listopada
10.00– 11.00 i 12.00 – 13.00 sati
Dječak od tri centimetra
Izvedba izvorne japanske kamišibaj priče za učenike osnovnih škola
Otvorenje festivala je u znaku izvornog japanskog kamišibaja. Nakon posjeta izložbi I love sushi djeca slušaju japanske narodne priče poput Dječak od tri centimetra ili Šeširi za kipove.
Izvode: Udruga Kozlići i Etnografski muzej
Petak, 11. listopada
10.00 – 11.00 Šegrt Hlapić
Izvedba kamišibaj priče i radionica za učenike osnovnih škola
Čitali ste knjigu, gledali ste film, a sada provjerite kako poznata priča Ivane Brlić-Mažuranić izgleda u kamišibaj formatu.
Tekst: Ivana Brlić-Mažuranić; ilustracije: Nikolina Manojlović Vračar; izvode: Vera Pfaff i Relja Dušek, Udruga Kozlići
11.30 – 12.30 Tri čarolije
Japanska kamišibaj priča i dramska radionica za učenike osnovnih škola
Specijalistica dramske pedagogije Iva Nemec priča poznatu japansku narodnu priču Tri čarolije. U priči susrećemo radoznala dječaka i mudrog učitelja koji će dječaku pokloniti tri čarolije, ali i životnu lekciju o slušanju savjeta starijih.
Ilustracije: Eigoro Futamata; izvodi: Iva Nemec, Udruga Kaleido
Subota, 12. listopada 2024. godine
11.00 – 14.00 Kako koristiti vrijeme u kamišibaj izvedbi
Stručna edukacija izrade kamišibaja namijenjena umjetnicima, pedagozima i amaterima s predznanjem iz kamišibaj umjetnosti
Edukaciju vode Jelena Sitar i Igor Cvetko iz Slovenije.
Jelena Sitar i Igor Cvetko veliki su stručnjaci kamišibaj umjetnosti te začetnici tog formata u Sloveniji. Oboje pedagozi i lutkari, 1997. godine osnivaju lutkarski laboratorij Lutke Zapik u Ljubljani. Pored lutkarskih predstava intenzivno se bave i kamišibaj stvaralaštvom, ali i istraživanjem, promocijom te edukacijom o toj drevnoj japanskoj umjetničkoj formi.
Cijena kotizacije za stručni trening Kako koristiti vrijeme u kamišibaj izvedbi iznosi 30 eura, a sudjelovanje se prijavljuje na udrugakozlici@gmail.com.
16.00 – 18.00 Revija kamišibaj priča
Gostujući kamišibaj majstori iz Hrvatske, Slovenije i Belgije: Igor Cvetko, Dolores Bujas, Tatjana Grabrijan, Breda i Darko Kočevar, Blaženka Mavrić Vadlja, Mladen Medak Gaga, Iva Nemec, Maruša Paušnik, Srebrenka Peregrin, Petra Rajh, Jelena Sitar, Jadranka Skelin, Maja Trupčević i Inge Umans.
Za sudjelovanje u programima naplaćuje se redovna ulaznica u muzej.
Za više informacija i rezervacije termina za grupe učenika obratite se na edukacija@emz.hr .