Kozlici

Kreće drugo izdanje Festivala “Jednaki u kulturi”

Centar mladih Ribnjak i udruga Kozlići se drugim po redu festivalom JEDNAKI U KULTURI pridružuju opsežnoj gradskoj manifestaciji Artupunktura*. I ove godine se bavimo promicanjem jednakosti u povezivanju svih pojedinaca kroz kulturu i umjetnost, a posebna tema je: PRAVO NA JEZIK. Našim dvotjednim programom posebno smo usmjereni prema djeci i odraslima pripadnicima raznih ranjivih društvenih skupina, ali se trudimo i senzibilizirati građane Zagreba prema svemu što podrazumijeva jednakost u kulturi i ranjivost u društvenom ali i umjetničkom kontekstu. 

Od petka 13. listopada do petka 27. listopada u Centru mladih Ribnjak, ali i na drugim lokacijama održat će se raznovrsni kulturno-umjetnički programi.

Festival otvara u petak 13.10. u 18h i u subotu 14.10 u 18h predstava „Sve što jedna država želi“ koja će se izvesti u parku i na Sceni Ribnjak. Radi se o neobičnoj međunarodnoj suradnji nastaloj kroz projekt Rezidencija Ribnjak. Predstava se rodila iz umjetničke suradnje i zajedničkog istraživanja hrvatskih umjetnica, Dore Kokolj, Mie Štark i Lucije Klarić te kongoleških umjetnika s pariškom adresom Fabe Beaurel Bambi i Aipeur Foundou. Multikulturalni kolektiv sastavljen od glazbenika, plesača i plesačica te dramaturginje najavljuje predstavu kao pokušaj zamišljanja „Malembezije“, zemlje novih ideala i običaja, fluidnih granica i spontanog jezika.

Program JEDNAKIH U KULTURI nastavljamo nizom radionica i kamišibaj predstava koje su prilagođene djeci s invaliditetom, a služe i kao način za senzibilizaciju javnosti. Po zagrebačkim osnovnim školama održavat ćemo radionice „Inkluzivnog bontona“ koji ima za cilj promijeniti perspektivu učenicima pri susretu s osobama s određenim invaliditetom, prvenstveno sa slijepima i slabovidnima. Bit će organizirani i programi na znakovnom jeziku, ali i programi učenja znakovnog jezika. Nakon pričanja priča, predstava i koncerata koji će biti prilagođen djeci s teškoćama uvijek slijedi radionica u kojoj djeca i aktivno sudjeluju u izradi, izvedbi i stjecanju novih vještina.

Tema ovogodišnjeg festivala je pravo na jezik. Pravo na jezik umjetnosti ali i pravo na materinji jezik svakog čovjeka. Zato u subotu 21. listopada u 10:30h organiziramo na Ribnjaku Jezični sajam. U ovo razigrano jutro na Ribnjaku pozivamo sve građane na kavu i pecivo, da se pridruže predstavljanjima jezika raznih nacionalnih manjina koje žive u Zagrebu i da potom u 12:00 poslušaju Inkluzivni okrugljak na kojem ćemo govoriti o ovogodišnjoj temi. 

Ovogodišnje JEDNAKE U KULTURI završavamo daleko od Ribnjaka, u Travnom, gdje umjetnici ovogodišnje Artupunkture Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo 26. i 27. listopada provode posebnu radionicu  „Šahtofonski orkestar za mlade“  s učenicima OŠ Gustava Krkleca. Škola je inače ovogodišnja dobitnica Nagrade Grada Zagreba zbog svog rada u području integracije.

Program festivala:

PETAK 13. LISTOPADA

u 18.00, Centar mladih Ribnjak

Centar za dramsku umjetnost / Sve što jedna država želi

Predstava

Glazba: Fabe Beaurel Bambi; Izvedba i koreografija: Aipeur Foundou, Dora Kokolj i Mia Štark; produkcija i dramaturgija: Lucija Klarić

Predstava nastala iz umjetničke suradnje i zajedničkog istraživanja hrvatskih umjetnica, Dore Kokolj, Mie Štark i Lucije Klarić te kongoleških umjetnika s pariškom adresom Fabe Beaurel Bambi i Aipeur Foundou. Multikulturalni kolektiv sastavljen od glazbenika, plesača i plesačica te dramaturginje iznjedrio je putujuću predstavu koja vodi publiku u razgledavanje kulture, običaja i teritorija imaginarne zemlje “Malembezije”. S pretpostavkom da su svi konstrukti naše moderne civilizacije svoje ishodište pronašli u igri i postavljanju arbitrarnih pravila (J.Huizinga), reprezentativni odbor “Malembezije” na ludistički i humoran način pokazuje kako je “jednostavno” izgraditi svoju državu prema vlastitim afinitetima. “Sve što jedna država želi” je tako prvo javno predstavljanje novostvorene države u kojoj je osnovni princip življenja “malembe” ili prevedeno na hrvatski “lagano” , a koja se otvoreno i gotovo naivno opire ideji kolonijalističkog svijeta s utvrđenim granicama.

SUBOTA 14. LISTOPADA

u 18.00, Centar mladih Ribnjak

Centar za dramsku umjetnost / Sve što jedna država želi

Predstava

PONEDJELJAK 16. LISTOPADA

u 8.50 u OŠ Matka Laginje i u 10.30, Centar mladih Ribnjak, Izvedbe za osnovne škole

Udruga Kozlići / Uljuđeni vuk

Kamišibaj predstava s prijevodom na znakovni jezik i radionica Početnica znakovnog jezika

 Teskt: Beckky Bloom i Pacal Biet; Ilustracije: Mira Lončar; izvedba: Vera Pfaff, prijevod na HZJ i voditelj radionice znakovnog: Iwa Dugač

Pričamo kamišibaj priču koja je nastala na temelju poznate dječje slikovnice uz prijevod na hrvatski znakovni jezik. Kako se na znakovnom jeziku kaže vuk, knjiga, škola ili krava? Naučite to i još ponešto uz Početnicu hrvatskog znakovnog jezika Udruge Kozlići.

UTORAK 17. LISTOPADA

u 9.00, Centar za odgoj i obrazovanje Tuškanac, Izvedba za djecu s teškoćama u razvoju

Udruga Kozlići / Ptica rugalica

Kamišibaj predstava i likovna radionica

Tekst: Ljerka Rebrović, Ilustracije: Ivana Pipal; Adaptacija teksta, glazba: Vera Pfaff; Izvode: Vera Pfaff i Relja Dušek

Jedna ptica ara pobjegne iz zoološkog vrta, preleti cijeli grad, i sjedne na granu velike šume. Gleda oko sebe, ali ne vidi niti jednu drugu papigu. Vidi zato razne druge životinje kojima se svima stane rugati jer su dugouhe, buljooke, bodljikave, debele ili spore. Na kraju, ipak, nauči da se nije lijepo rugati, ali i da izgled nije važan.

SRIJEDA 18. LISTOPADA

U 9.00, Knjižnice grada Zagreba – Knjižnica Medveščak, odjel za djecu i mlade, Zvonimirova 17

Udruga Kozlići/ Lanina škola

Premijerna izvedba kamišibaj predstave i razgovor s autoricom priče

Tekst: Mirna Brođanac; Ilustracije: Ivana Guljašević; glazba: Vera Pfaff; Izvode: Vera Pfaff i Relja Dušek

Premijerno na festivalu „Jednaki u kulturi“ prikazujemo kamišibaj priču Lanina škola, spisateljice Mirne Brođanac. Lana kreće u školu, ali njoj je to posebno uzbudljivo jer je u školi ona jedina koja je u invalidskim kolicima. Hoće li prevladati strah od novih početaka ili pak uzbuđenje, poslušajte u priči!

ČETVRTAK 19. LISTOPADA

U 9.30, Centar za odgoj i obrazovanje Tuškanac

Centar UP2DATE / BAŠ SMO COOL TAKO JEDNAKI, A TAKO RAZLIČITI! Inkluzivni bonton

Radionica/igraonica

Autorica i izvoditeljica radionice: Gordana Glibo

Kroz igru i rješavanje zadataka djeca uče o tomu što nas čini jednakim, a što različitim, zatim imamo li svi neke poteškoće i kako ih komunicirati i što zapravo znači ravnopravnost.

PETAK 20. LISTOPADA

U 8.00, OŠ MATKA LAGINJE

Centar UP2DATE / BAŠ SMO COOL TAKO JEDNAKI, A TAKO RAZLIČITI! Inkluzivni bonton

Radionica/igraonica

U 10.30, Centar mladih Ribnjak

Centar UP2DATE / BAŠ SMO COOL TAKO JEDNAKI, A TAKO RAZLIČITI! Inkluzivni bonton

Radionica/igraonica

SUBOTA 21. LISTOPADA

U 10.30, Centar mladih Ribnjak

Jezični sajam

Sajam jezika koji se govore u Zagrebu

Dođite u subotu na Ribnjak popiti kavicu i porazgovarati. Ali ne na hrvatskom, već na kineskom, češkom ili znakovnom jeziku. Naučite pokoju novu riječ, pročitajte pjesmu na stranom jeziku ili pak poslušajte priču s prijevodom. 

SUBOTA 21. LISTOPADA

U 12.00, Centar mladih Ribnjak

Inkluzivni orkugljak

Okrugli stol

Ove je godine tema festivala – jezik. Ista je tema i našeg okruglog stola. Zašto je važno učiti materinji jezik, koji se sve jezici govore u Zagrebu, koliko je važno slušati priče i gledati filmove na stranim jezicima? Teme su o kojima će razgovarati stručnjaci, jezikoslovci i pojedinci kojima se život vrti oko jezika, materinjeg ili stranog.

ČETVRTAK 26. LISTOPADA – PETAK 27. LISTOPADA

U 13.00, dvodnevni program u OŠ Gustava Krkleca

D.B.Indoš i T.Vrvilo / ŠAHTOFONSKI ORKESTAR ZA MLADE: Šahtofonja Žubor života

Interaktivna radionica za djecu

Autori i voditelji radionice: Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo

Radionice Šahtofonije za djecu i mlade pripremaju se i izvode na autentičnim instrumentima s oprugama – Šahtofonima, tajnovitom muzičkom stroju vizualnog umjetnika i performera Damira Bartola Indoša, uz instrukcije za njihovu primjenu na ručno izrađenim grafičkim kolorističkim partiturama za vokalno-instrumentalne Šahtofonije. Šahtofon za djecu i mlade je jedinstven model muzičkog stroja za umjetnost buke čija je tajna u kolektivnoj mreži okomito nategnutih opruga različitih promjera pričvršćenih u zvučnoj kutiji za prijenos vibracija s metalnim šaht poklopcem. Na partiturama i njihovoj izvedbi za glasove i opružnu glazbu rade umjetnici Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo, pripremajući različite poetske materijale za upoznavanje djece i mladih s umjetničkim istraživanjem i načinima izvođenja proširenog zvuka, glasa i tijela u različitim oblicima suvremene umjetnosti i kulture. Projekt aktivno uključuje djecu i mlade u suvremeno stvaralaštvo umjetnosti i kulture. Polaznici Šahtofonskog orkestra pripremaju koncert koji postaje interaktivna prezentacija u kojoj sami prenose radioničko iskustvo stvaranja i izvođenja vokalnih i instrumentalnih partitura svojim slušateljima i gledateljima.